Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika – w skrócie PV to odnawialne źródło energii, które przetwarza promieniowanie słoneczne na prąd. Zasadniczo składa się z modułów fotowoltaicznych, falownika oraz łączących je przewodów.
Kim jest prosument?
Prosument – to produkujący prąd konsument, czyli osoba produkująca prąd z odnawialnych źródeł energii i jednocześnie, zużywająca go na własne potrzeby.
Co oznacza skrót OSD?
OSD – to Operator Systemu Dystrybucyjnego, który odpowiada za prawidłowe działanie sieci elektroenergetycznej, do której przyłączone są domy i mieszkania. Najwięksi operatorzy to : Enea Operator, Energa-Operator, PGE Dystrybucja i Tauron Dystrybucja.
Jak dobrać instalację?
Wielkość instalacji PV – to najistotniejsze element w podjęciu decyzji, dotyczącej montażu fotowoltaiki. Tylko prawidłowe wyliczenie i dobór instalacji zapewni jej ekonomiczną opłacalność. Aby właściwie dobrać wielkość instalacji należy ustalić roczne zużycie energii, uwzględnić ewentualne zwiększenie lub zmniejszenie zużycia i skorygować wynik o możliwości montażu (kierunek, nachylenie paneli i inne).
Co wpływa na produkcję prądu z fotowoltaiki?
Prawidłowy montaż – nawet najlepsze komponenty instalacji nie zapewnią prawidłowej produkcji, jeśli nie montaż instalacji nie został wykonany zgodnie z obowiązującymi normami i instrukcjami poszczególnych elementów.
Miejsce instalacji – moduły fotowoltaiczne najczęściej montowane są na dachach budynków. Jeśli nie ma takiej możliwości usytuowane są na gruncie na specjalnej konstrukcji przystosowanej do zamontowania modułów. Najlepsze uzyski osiągają instalacje skierowane na południe (100%), ale montaż w kierunkach wschód (88%) i zachód (85%) również się opłaca. Ważne jest także nachylenie paneli fotowoltaicznych. Optymalne to 35-38 stopni dla Polski. W lokalizacji miejsca instalacji należy także pamiętać o elementach rzucających cień na panele np. drzewa, kominy, budynki i inne. Rzucanie cienia na tylko jeden panel obniża sprawność całej instalacji fotowoltaicznej.
Temperatura – panele fotowoltaiczne „lubią” ciepło, ale niekoniecznie gorąco. Najlepiej pracują w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza, dlatego w warunkach polskich najlepsza produkcja prądu przypada na okres wiosenny.
Zabrudzenia – brud, kurz, ptasie odchody, liście, sadza, pyłki i śnieg. Te wszystkie czynniki wpływają negatywnie na prawidłowe i wydajne działanie instalacji fotowoltaicznej. W związku z tym należy zadbać o okresowym czyszczeniu modułów zgodnie z zaleceniami producenta.
Wiek – sprawność instalacji spada systematycznie wraz z upływem czasu, jednak żywotność modułów fotowoltaicznych to minimum 20 lat. Szczegóły odnośnie sprawności paneli należy sprawdzić w karcie katalogowej produktu.
Dotacje na fotowoltaikę
Mój Prąd – to najpopularniejsza forma wsparcia inwestycji fotowoltaicznej. W zależności od naboru poziom dofinansowania waha się w granicach od 3000 do 5000 zł. Wnioski są przyjmowane elektronicznie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ulga w podatku rolnym – forma wsparcia dla rolników w formie ulgi podatkowej, wynikająca z art. 13 Ustawy o podatku rolnym, z którego wynika, że płatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna, którzy ponieśli wydatki z tytułu zakupu i zainstalowania urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód). Polega ona na odliczeniu od podatku rolnego 25% wartości instalacji, jeśli nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.